Bütün Bulut Bilişim Servis Sağlayıcılar Benzer Donanımları Kullanıyorlar. Peki Birbirlerinden Nasıl Ayrışıyorlar?

Aslında bu sorunun birden çok cevabı var. Ama cevaplara girmeden önce, dünya ve Türkiye nasıl ayrışıyor diye bakmakta fayda olduğunu düşünüyorum. Gartner’ın Temmuz 2019 raporunda net bir şekilde görüldüğü gibi üç büyükler Hyper Cloud Provider (HCP) olarak dünyada rakiplerinden oldukça başka bir yerdeler.

Bunun çok basit bir nedeni var; müşterilerine sadece bir ürün veya hizmet dikeyinde değil, bütün IT ihtiyaçlarını çepeçevre karşılayabilecek çözümler sunmaları. Müşterilerin de bu çözümleri satın alırken HCP’a “Hangi donanımları kullanıyorsunuz?” gibi yontma taş devrine uygun sorular sormak yerine, “SLA’leriniz nedir?” gibi sorular sormaları.

blog gorsel1

O halde Cloud Solution Provider’ın (CSP) kullanmakta olduğu donanımları müşteri olarak sorgulamamız gerekiyor mu? Bu sorunun kendisi kısa, sebebi uzun zor bir cevabı var: Hayır! Zaten yazının ana çıkış kaynağı da bu uzun sebep. Hayır, çünkü CSP’a sormanız gereken yığınla sorunuz var;

blog gorsel2
  • “Hangi donanımları kullanmakta olduğunuzu merak ediyorum ama öncelikle o donanımlarınızın barındığı veri merkezlerinizin isimleri nedir?” diye sorabilirsiniz. Bu soru oldukça can alıcıdır. Genellikle işini ciddiye alan CSP ile almayan CSP arasındaki fark yerleşmiş olduğu veri merkezidir. Ana internet omurgasına bir çift fiber optik kablo ile bağlı, aniden gelişecek yüksek hacimli DDOS saldırılarına (size değil, sizinle aynı sunucuda çalışan komşunuza yapılan saldırı) karşı en havalı anti ddos ürünleri ile savaştığını söyleyen adayınızın savaş gücü kendi toplam bant genişliği kadar olacaktır. Tercihinizi ana internet omurgalarına bağlı servis sağlayıcılarda konumlanan CSP’lardan yapmanızı öneririm. Bu tip veri merkezleri gereken bütün Tier sertifikalarına sahiptir.
  • “Hangi donanımları kullanmakta olduğunuzu merak ediyorum ama öncelikle gerçek anlamda 7×24 çalışan kaç adet müşteriniz var?” diye sorabilirsiniz. Bu soru adayınızın organizasyon yapısı hakkında esaslı bilgiler verecektir. Eğer adayınızın çok miktarda 7×24 çalışan müşterisi varsa, örneğin e-ticaret siteleri, hastaneler, oteller gibi; buna uygun olarak çalışan bir ekibi olacaktır. Bu soru gelecekte, gece yarısı sisteminize herhangi bir sebepten dolayı erişemediğinizde uykulu şekilde cep telefonuna cevap veren bir destek mühendisi yerine, size isminiz ile hitap eden ve “bizim alarm sistemlerimizden de uyarı geldi.” diyen bir destek mühendisi ile görüşmenizi sağlar.

  • “Hangi donanımları kullanmakta olduğunuzu merak ediyorum ama öncelikle ekibinizin yetkinlikleri hakkında bilgi almak istiyorum.” diye sorabilirsiniz. En pahalısından yük dengeleyici sistemlere sahip, ama üzerine tek kural yazmasını dahi bilmeyen bir ekibe sahip adayınız için zor bir soru. Uzmanlığın “dump”ları ezberleyip sınavları geçen mühendisler ile değil gerçek hayat koşullarında proje yapmış, kan, ter ve gözyaşı dökmüş bir ekip ile sağlandığını, yapmayı bilmek ile yapabilmenin aynı şey olmadığını unutmayın.
  • “Hangi donanımları kullanmakta olduğunuzu merak ediyorum ama öncelikle bana şu anda canlı bir şekilde toplam trafiğinizi veya sunucu sayınızı gösterir misiniz?” diye sorabilirsiniz. Çok kötüsünüz, sizin niyetiniz üzüm yemek değil bağcıyı dövmek galiba. Ama olsun adayınız “hemen” der ve diz üstü bilgisayarından 2FA kullanılan bir VPN bağlantısı ile sisteme bağlanıp gigabit’lerce trafiği binlerce sunuculuk sanallaştırma platformunu gösterirse iki şey birden görmüş oldunuz. Adayınız istediği yerden sistemine erişiyor ve de gerçekten dedikleri doğru. Bana kalırsa “Ben satıcıyım teknik arkadaşlar bir daha ki ziyaretimizde göstersinler, çok etkileneceksiniz.” dışında bir cevap alamayacaksınız. Olsun ben de zaten olma ihtimalini sevmiştim…
  • “Hangi donanımları kullanmakta olduğunuzu merak ediyorum ama öncelikle aktif-aktif yapıda coğrafik olarak dağılmış şekilde çalışan müşterileriniz var mı?” diye sorabilirsiniz. Hangi CSP’a gitseniz zaten size birden fazla şehirde çalışan yapıları olduğunu söyleyecektir (En azından bunu söylemeliler). Az önce sistemine bağlanan satış mühendisi aktif-aktif yükünü dağıtmış, hem disaster recovery hem de business continuity sağlamış müşterilerini gururla sunacaktır. Lafa bakılmaz, ayinesi iştir kişinin.
  • Artık “Hangi donanımları kullanmakta olduğunuzu merak ediyorum.” diye sorabilirsiniz. Aslında bu dakikadan sonra soru manasını yitirdi bile ama adayınız zaten sektörün en önde gelen markaları ile çalışmak zorunda. Bütün CSP’lar mecburen üç beş firmadan alabilecekleri donanımları kullanıyorlar. Dünyada üretici sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Ama artık siz farkındasınız ki, adayınızın satış mühendisi ne kadar çok donanımından bahsediyorsa o kadar az servis sağlayabiliyor.

Egemen İnce   I   Haziran/2020